Dzisiaj kolejny post na temat rodzaju cer. Jeśli nie czytałyście pierwszego posta z tej serii zapraszam do lektury ( tutaj ). Skupię się dzisiaj na cerze suchej.
Cera sucha.
W przypadku tego rodzaju skóry problem leży w wyprodukowaniu odpowiedniej ilości sebum czyli naturalnych tłuszczów przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze właściwej. Zbyt mała ilość tych substancji powoduje odwodnienie skóry, spowodowane niedostateczną osłoną i stałą utratą wody.
Cechy cery suchej
Skóra sucha jest cienka i jasnoróżowa, mało elastyczna oraz łuszcząca się. Mogą pojawiać się na niej przebarwienia, a także sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych. Cera ta źle toleruje wodę i mydło objawia się to "ściąganiem", świądem i pieczeniem. Łatwo ulega uszkodzeniu pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Szybko się starzeje, ok. 20 roku życia zaczynają pojawiać się zmarszczki.
Przyczyny powstawania skóry suchej
Skóra sucha może być spowodowana przez szereg czynników jednym z nich jest predyspozycja genetyczna - a na to wpływu niestety nie mamy. Może być także spowodowana innymi czynnikami takimi jak: zbyt częste i zbyt długie ekspozycje na słońcu; zimno, wiatr, nadmierne ogrzewanie czy klimatyzacje. Może być również objawem choroby skóry czy skłonnością do wyprysku atopowego.
Pielęgnacja
Najważniejszą zasadą w pielęgnacji to nawilżenie oraz nieniszczenie płaszcza ochronnego skóry. Demakijaż należy wykonywać mleczkiem kosmetycznym, należy unikać preparatów myjących zawierających w swoim składzie mydło. Mycie twarzy w letniej wodzie i delikatne osuszanie. Tonizowanie skóry tonikami bez alkoholu przeznaczonymi do cery suchej. Kremy głównie nawilżające co najmniej 2x dziennie, dopiero na tak przygotowaną skórę możemy nałożyć podkład. Warto również głęboko nawilżać skórę wokół oczu, a powyżej 20 roku życia stosować krem przeciwzmarszczkowy.
Co do oczyszczania i stosowania peelingów najlepiej użyć peelingu enzymatycznego, aby nie złuszczyć zbyt bardzo naskórka. Dwa razy w tygodniu należy zastosować maskę nawilżającą (nie tylko na twarz ale również na szyję i dekolt).
Skórę to szczególnie trzeba chronić przed promieniowaniem słonecznym, czyli obowiązkowo stosowanie filtrów. Zresztą według mnie każdy powinien je stosować nie zależnie od pory roku na skórę twarzy i rąk. Po co nam na starość brzydkie przebarwienia spowodowane słońcem :)
Ważnym elementem w pielęgnacji jest nawilżanie od wewnątrz czyli picie ok. 2 l wody dziennie, a także odpowiednia dieta bogata w ryby, owoce morza i oleje roślinne aby dostarczyć organizmowi niezbędnych nasyconych kwasów tłuszczowych.
Kosmetyki powinny zawierać substancje silnie nawilżające, odbudowujące płaszcz lipidowy skóry oraz zapobiegające przeznaskórkowej utracie wody.
Składniki kosmetyków dla cery suchej:
Humektanty (preparaty nawilżające) 3-10% mocznik, kwas mlekowy, AHA (alfahydroksykwasy), związki niskocząsteczkowe takie jak glicerol (gliceryna), glikol propylenowy, sorbitol, związki wysokocząsteczkowe - kwas hialuronowy.
Niezbędne kwasy tłuszczowe : kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas arachidonowy.
Emolienty (preparaty zmiękczające): wazelina, parafina, silikony, woski, lanolina.
Głównym zadaniem kosmetyków dla tego typu skóry jest nawilżenie oraz ochrona przed utratą wody.
Dalsza część charakterystyki w najbliższych postach :) Czekam na Wasze komentarze :)
Pozdrawiam
Vivienne Night
Komentarze w stylu “fajny post/blog” i inne podobnie wyszukane nie będą publikowane.
1 Komentarze
fajny i potrzebny post
OdpowiedzUsuńZapraszam na bloga